Wyposażenie kuchni

przykładowe wyposażenie kuchni
Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, łazienka i kuchnia mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim oba typy pomieszczeń mają typowo użytkowy charakter. Zarówno łazienki, jak i kuchnie powstają w pewnych określonych celach i mają ściśle określone przeznaczenie. Można nawet powiedzieć, że są to pomieszczenia, które stanowią dwie strony jednej monety. W kuchniach, podobnie jak w łazienkach, niezwykle istotną kwestią jest ich wyposażenie, a więc szereg akcesoriów, które w decydujący sposób wpływają na ich funkcjonalność, estetykę oraz komfort użytkowania. By zrobić sobie małą odskocznię od tematów łazienkowych przyjrzyjmy się przez chwilę kuchniom oraz elementom wyposażenia kuchni oraz spróbujmy przeanalizować cechy dobrze wyposażonej kuchni.

1. Praktyczność 

Niezależnie od estetyki, charakteru i typu, kuchnie muszą posiadać elementy, które będą przede wszystkim praktyczne. Pusta kuchnia nie zapewni nam odpowiedniej użyteczności, by osiągnąć w niej odpowiedni poziom funkcjonalności musimy wyposażyć ją w odpowiednie elementy i akcesoria użytkowe, które zapewnią nam swobodę. Możemy wyróżnić podstawowy asortyment kuchenny, bez którego wprost trudno sobie wyobrazić kuchnię. Należą do niego przede wszystkim różnego rodzaju garnki (nie ważne czy będą to tradycyjne garnki stalowe, garnki emaliowane czy też garnki indukcyjne), rondle, talerze, szklanki, kubki oraz sztućce. To absolutnie podstawowe elementy w wyposażeniu każdej kuchni, gdyż bez nich przygotowanie posiłku będzie praktycznie niemożliwe. Dostęp do tego typu akcesoriów kuchennych jest dziś szczególnie łatwy, gdyż możemy zawczasu nabyć je w odpowiednim sklepie internetowym (przykładem może tu być sklep z akcesoriami kuchennymi DecusHome).

przykładowa funkcjonalna kuchnia - zdjęcie

2. Funkcjonalność

Dobrze urządzona i wyposażona kuchnia to miejsce, w którym przygotowywanie posiłków jest szybkie i łatwe, a my nie gubimy się pośród szafek, szuflad, stolików i stołków. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim dzięki różnego rodzaju rozwiązaniom gwarantującym łatwy dostęp do wszystkich szafek i szuflad, utrzymywaniu porządku, a także dzięki akcesoriom kuchennym o specjalistycznym zastosowaniu. Do tego typu kuchennych dodatków należą przede wszystkim akcesoria pomagające w przygotowywaniu określonych potraw, może to więc być mikrofalówka, ekspres do kawy, czajnik, dzbanek czy też szklana karafka. Ważne jest też by układ mebli, krzeseł czy też stołków nie przeszkadzał w dostępie do różnych miejsc w kuchni.

3. Asortyment

W każdej kuchni nie powinno brakować produktów, które w bezpośredni sposób posłużą przygotowywaniu posiłków i dań. Warto więc stworzyć odpowiednie miejsca, w których będziemy trzymać różnego rodzaju przyprawy, bakalie, makarony, warzywa, płatki, owoce, czy też wszelkie inne półprodukty, z których możemy przygotowywać dania. Dobrze jest oddzielić różne kategorie produktów od siebie, tak aby nie mieszały się ze sobą oraz były uporządkowane. Warto więc wykorzystać szafki i szuflady w jak największym stopniu. Co prawda pewnym problemem może być nauczenie się ich rozmieszczenia, jednak po kilku dniach znalezienie odpowiedniej przyprawy czy warzywa nie powinno być już żadnym problemem.

przykładowa estetycznie urządzona kuchnia - zdjęcie

4. Estetyka

Nie możemy zapominać, że oprócz typowo użytkowych funkcji każda kuchnia jest również miejscem, które wpływa na estetykę mieszkania. Tutaj największe pole do popisu mamy podczas planowania wystroju kuchni, wyboru stylu w którym będzie utrzymana, wyboru mebli oraz wszelkich dekoracji. Tak, dekoracji! W każdej chwili możemy dodać do naszej kuchni elementy, które będą wpływać na jej wygląd zewnętrzny. Najprostszymi elementami dekoracyjnymi do kuchni są oczywiście zdobione doniczki oraz kwiaty, jednak możemy również wykorzystać wiele innych przedmiotów. Często również przedmioty typowo użytkowe, takie jak serwisy obiadowe, karafki czy też porcelanowe kubki mają niewątpliwe walory estetyczne i po prostu świetnie się prezentują. Oprócz tego powinniśmy zadbać o to, by kuchnia zawsze była uporządkowana i czysta, bowiem te właśnie kwestie w największym stopniu wpływają na wrażenia estetyczne.