Ogrzewanie a wietrzenie?>

Kilka praktycznych wskazówek na temat wietrzenia pomoże nam zaoszczędzić parę groszy na ogrzewaniu oraz na... lekarstwach.


Jeśli kilka osób przebywa w zamkniętym pomieszczeniu, przy pozamykanych oknach (oszczędności), to skutkiem tego jest szybki wzrost wilgotności powietrza. Wnika ona szybko w ściany i meble, a po jakimś czasie dochodzi do powstawania grzyba (najczęściej w narożnikach). Przebywanie w wilgotnych pomieszczeniach jest przyczyną wielu chorób, choć my zrzucamy winę na zimową lub jesienną aurę. .


Wilgoć nie tylko niszczy zdrowie, ale uderza w naszą kieszeń. Dlaczego? Ponieważ wilgotne pomieszczenia dogrzewają się dłużej, a centralne ogrzewanie w piecach spala więcej paliwa w celu ich dogrzania. Jeśli powietrze jest suche, tej energii potrzebne jest mniej. Usunąć wilgoć możemy poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń. Wietrzenie, nie mylić z wychłodzeniem. Wystarczy kilka razy dziennie otworzyć okna na 10 minut, by wymienić powietrze. Po takim zabiegu możemy cieszyć się ze świeżego, suchego powietrza, które szybko przez piece c.o. zostanie podgrzane.


Z wietrzeniem nie należy jednak przesadzać. Robiąc to za często doprowadzimy do sytuacji, że powietrze będzie zbyt suche (co nie jest dobre dla naszego zdrowia i wyglądu skóry). Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu to 30-40%. Jeśli jest w domu za sucho, to możemy zainwestować w nawilżacz lub położyć mokry ręcznik na grzejniku.


Tags: