Co oznacza skrót GU10 i MR16??>

Niewiele osób wie co oznacza symbol LED GU10 czy MR 16. Tymczasem są to symbole mocowań bagnetowych w przypadku żarówek halogenowych instalowanych na przykład w sufitach.

GU10 to powszechnie spotykane mocowanie dla żarówek pracujących przy napięciu 230VAC np. żarówek diodowych LED. Z kolei oznaczenie MR16 spotyka się w przypadku żarówek pracujących przy napięcia 12VAC/DC jak żarówka diodowa LED. W tej sytuacji konieczne jest też zastosowanie transformatora redukującego napięcie z 230VAC właśnie do 12 VAC. Żarówki diodowe LED MR16 znajdują zastosowanie z uwagi na fakt, że nie wymagają określonego minimalnego obciążenia po wtórnej stronie. Z kolei wykorzystanie transformatorów elektronicznych, które nie są przystosowane do pracy z żarówkami LED może prowadzić nawet do ich uszkodzenia.

Żarówki diodowe LED GU10 oraz MR16 świetnie współdziałają z systemami zasilania, które czerpią swoją energię z baterii słonecznych. Systemy tego typu zbudowane są z jednej lub większej ilości baterii słonecznych o wybranych mocach, które skutecznie zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną, która następnie jest gromadzona przez kilka akumulatorów bezbobsługowych, regulowanych przez tzw. regulator napięcia.

Tags: