Aparat nawiewny - zalety i wady urządzenia?>

Podobnie jak każde urządzenie znajdujące się w naszym domu, również i aparat nawiewny posiada swoje wady i zalety. Od nich zależy, czy zdecydujemy się na zakup takiego właśnie urządzenia.

Zalety aparatów nawiewnych:
1. Możliwość automatycznej regulacji temperatury w danym pomieszczeniu - jest to ogromna wygoda usprawniająca korzystanie z aparatu i kominka (bądź pieca). Rola użytkownika ogranicza się więc do dokładania opału do paleniska.
2. Cicha praca - nawet jeśli ciśnienie akustyczne wytwarzane przez urządzenie wynosi kilkadziesiąt dB, to jeśli ukryjemy je wewnątrz kominka odczuwalny hałas znacząco spadnie.
3. Niewielkie zużycie prądu - praca na poziomie 50 W (w przypadku najsłabszych aparatów nawiewnych) nie jest wcale taka kosztowna.

Wady aparatów nawiewnych:
1. Konieczność ciągłego podłączenia do sieci zasilającej - niewielka moc nie oznacza, że jakby nie patrzeć podłączamy do sieci kolejny odbiornik "na stałe".
2. Konieczność czyszczenia - element znajdujący się nad paleniskiem jest wysoce narażony na oddziaływanie pyłów i sadzy. Co pewien czas należy więc go czyścić. W przeciwnym razie skuteczność aparatu nawiewnego drastycznie spadnie a nawet będzie on mógł zostać zniszczony.

Tags: